Хокер Хајнд / Hoker Hajnd (енг. Hawker Hind) је енглески једномоторни, двоседи, двокрилни авион, који се користио као лаки бомбардер и извиђач, између два светска рата. Производила га је енглеска фирма Хокер еркрафт (енг. Hawker Aircraft).
Пројектовање и развој
Авион Хокер Хајнд је пројектован на основу авиона Хокер Хард заменом погонске групе (појачања) и отклањањем уочених недостатака у току експлоатације. Пројект авиона Хокер Хајнд је започет 1934. године, прототип је полетео 12.9.1934. године а први авион из серијске производње је испоручен РАФ-у 4.9.1935. године.
Технички опис
Авион Хокер Хајнд је двокрили двоседи једномоторни авион мешовите конструкције. Носећа конструкција трупа је челична конструкција од цеви спојених закивцима са елементима од дуралуминијума, за коју су причвршћена дрвена ребра која формирају облу контуру трупа за та ребра су причвршћене уздужне летвице за које се затеже импрегнирано платно или алуминијумски лим као облога трупа авиона. Авион је најчешће био опремљен течношћу хлађеним линијским мотором, RR Kestrel V и RR Kestrel XVI, мада су се по поруџбини уграђивали и други мотори. На вратилу мотора је била причвршћена двокрака, вучна, дрвена елиса, непроменљивог корака. Носач мотора је био од челичних цеви као продужена конструкција челичног костура трупа авиона. Главни резервоари за гориво су се налазили између пилота и мотора, а раздвајао их је противпожарни зид. Приступ мотору је једноставан а његово расклапање и склапање врло лако. Хладњак за расхладну течност се налазио испод трупа авиона између ногу стајног трапа. У трупу су биле две отворене кабине за пилота и стрелца у тандем распореду (један иза другог).
Труп је био чистих аеродинамичких линија и био је веома леп авион. Предњи део трупа где се налазио мотор и кабина, био је пресвучен алуминијумским лимом, а остатак трупа био је обложен импрегнираним платном. На капотажи мотора су се налазили отвори за издувне цеви мотора.
Крила су била дрвене конструкције пресвучена импрегнираним платном релативно танког профила са две рамењаче. Крилца за управљање авионом су се налазила само на горњим крилима. Крила су између себе била повезана са једним паром металних упорница у облку ћириличног слова И. Затезачи су били од клавирске челичне жице. Оба крила су имала облик правоугаоника са полукружним завршетком, стим што је горње крило имало већи размах и било је померено према кљуну авиона у односу на доње.
Оба крила су била управна на осу авиона. Горње крило је било прилично издигнуто у односу на труп авиона што је омогућавало пилоту бољу прегледност из кабине и лакше напуштање авиона у случају опасности. Конструкције репних крила и вертикални стабилизатор као и кормило правца и висине су била направљена од дрвета пресвучена платном. Хоризонтални стабилизатори су били подупрти упорницама које су се ослањале на труп авиона.
Aвион је имао класичан фиксни стајни трап са два точка опремљена гумама високог притиска напред и клавирски гумени точак на репу авиона. Стајни орган је био направљен од челичних цеви, класичан фиксан са осовином, у ногама стајног трапа су били уграђени уљни амортизери.
Варијанте авиона Хокер Хајнд
* Hind Mk I - Двоседи лаки бомбардер направљен за RAF, са мотором Rolls-Royce Kestrel V снаге 477 kW (640 hp).
* Afghan Hind - Сличан моделу Hind Mk I, четири са мотором Rolls-Royce Kestrel V, плус четири са мотором Kestrel UDR; испоручено Авганистану.
* Latvian Hind - Двоседи авиони за обуку са радијалним мотором Bristol Mercury IX; три направљена за Литванију.
* Persian Hind - Модификована верзија Hind Mk I, са радијалним мотором Bristol Mercury VIII; 35 примерака направљена за Персију.
* Portuguese Hind - Сличан моделу Hind Mk I, два авиона су направљена као бомбардери, а два су направљена као авиони за обуку и испоручени Португалији.
* Swiss Hind - Двоседи ненаоружани авион за везу (курирски); један авион је испоручен Швајцарској.
* Yugoslav Hind - Модификована верзија Hind Mk I, два авиона су са Rolls-Royce Kestrel XVI мотором, а један са Gnome-Rhone Mistral мотором.
Техничке карактеристике
Опште
име = Хокер Хајнд (Yugoslav Hind)
намена =лаки бомбардер, извиђач
посада =2
број путника =0
порекло =Велика Британија
произвођач =Hawker Aircraft
први лет = 12.09.1934.
почетак производње =1935.
уведен у употребу =1935.
повучен из употребе =1957.
статус =неактиван
први корисник =РАФ
број примерака =528
Димензије
дужина = 8,92m
размах крила = 11,36 m
висина = 3,23 m
површина крила = 32,30 m2
Маса
маса празан = 1.452 kg
маса полетна = 2.167 kg
Погон
КЕМ = 1 х Rolls-Royce Kestrel XVI / Gnome-Rhône Mistral
КЕМ снага = 1 х 555 / 370 kW
КЕМ снагаКС = 1 х 745 / 500 KS
Перформансе
брзина максимална = 298 km/h
долет = 692 km
плафон лета = 8.050 m
брзина пењања = 376 m/min
Наоружање
Авион је био наоружан са:
1 x митраљез Vickers .303 калибра (7,7 mm) напред синхронизовани,
1 х митраљез Lewis .303 калибра (7,7 mm) назад у другом кокпиту и
231 kg бомби испод крила.
Земље које су користиле Авион Хокер Хајнд
- Ирска
- Авганистан
- Иран
- Нови Зеланд
- Португалија
- Јужна Африка
- Литванија
- Краљевина Југославија
- Швајцарска
- Уједињено Краљевство
Оперативно коришћење
Авион Хокер Хајнд се производио у периоду од 1935 до 1938. године и произведен је у 528 примерака. Направљен је пре свега да би попунио празнину настале између застарелих лаких бомбардера који су се користили у РАФ-у и модерних лаких бомбардера који су били у фази пројектовања и испитивања. Први авиони Хокер Хајнд су испоручени РАФ-у новембра месеца 1935. године, а већ 1938. године ови авиони се користе као авиони за обуку пилота. У међувремену ови авиони су извезени у Авганистан (8), у Републику Ирску, Летонију (3), Персију (35) (Иран), Португал (4), Јужну Африку, Швајцарску (1), и Југославију (3). Најдуже се користио у Авганистану до 1957. године.
Авион Хокер Хајнд у Југославији
У току 1937. године Британска влада је одобрила извоз ваздухопловног материјала у Краљевину Југославију. У оквиру тога Војно Ваздухопловство Краљевине Југославије (ВВКЈ) је између осталог наручило три авиона Хокер Хајнд. Ови авиони су испоручени исте 1937. године под називом модела Yugoslav Hind. Специфичност овог модела је била у томе што су два авиона из ове испоруке била опремљена моторима Rolls-Royce Kestrel XVI снаге 745 KS (555 kW) да би били унифицирани са моторима ловаца Хокер Фјури Mk II. Трећи авион је био опремљен мотором Gnome-Rhone Mistral који се на основу лиценце производио у Индустрији авио мотора у Раковици под називом ИАМ К9 снаге 500 KS (370 kW).
У току 1938. године планирана је набавка још 30 авиона овог типа ради опремања извиђачких јединица ВВКЈ до 1940. године. Авион Хокер Хајнд је био лаки бомбардер-извиђач па је и у ВВКЈ коришћен за ту намену. Испоруком нових лаких бамбардера Бристол Бленим и њиховом производњом у земунском Икарусу одустало се од даље набавке авиона Хокер Хајнд који је већ био застарео и у тренутку испоруке ова три авиона. Ова три авиона Хокер Хајнд су придодати 11. вг за даља извиђања где су дочекали Априлски рат 1941. године.
Види још
Литература
- Димитријевић, Б.; П.Миладиновић, М.Мицевски; (2012.). Краљевско Ваздхопловство - Војно ваздухопловство Краљевине СХС/Југославије 1918-1944. Београд: Институт за савремену историју. ISBN 978-86-7403-169-8.
- О. Петровић; Војни аероплани Краљевине СХС/Југославије (Део II: 1931 – 1941.), Лет 3/2004. Београд, 2004.
- Јанић, Чедомир; Петровић, Огњан; (2010). Век авијације у Србији 1910—2010, 225 значајних летелица. Београд: Аерокомуникације. ISBN 978-86-913973-0-2.
Спољашње везе
- http://www.airwar.ru/enc/bww2/hind.html
- http://www.bredow-web.de/Museum_Cosford/Hawker_Hind/hawker_hind.html
- http://casmuseum.techno-science.ca/en/collection-research/artifact-hawker-hind.php
- https://www.flickr.com/photos/spicpix/8563660045/in/photostream/
- https://www.flickr.com/photos/spicpix/8563659267/in/photostream/
- http://www.flugzeuginfo.net/acdata_php/acdata_hawker_hind_en.php
- http://www.aviastar.org/air/england/hawker_hind.php
- http://www.flugzeugbilder.de/search4.cgi?srch=Hawker%20Hind%20(Afghan)&stype=actype&srng=2
- http://www.historicaircraftcollection.ltd.uk/restorations/hind/
- http://latvianaviation.com/Hind.html
- http://plane-crazy.k-hosting.co.uk/Aircraft/Props/Hind/Hind.htm