- Детаљи
- Аутор: Влада
- Категорија: Чланци Владимира Лепојевића
- Погодака: 1160
1. Лист ПОЛИТИКА објавила је 7. ов. м. чланак о обележавању тужне годишњице тешког погрома града Лесковца када је био бомбардован, 6.септембра 1944. год, у само подне и без упозорења, од стране америчке тешке авијације, авионима Б-24 Либератор. Град је био страшно порушен, погинуло је на хиљаде људи.
Већ преко 70 година у нашој историји, у народу, јавности, говори се и пише да је град тада био тешко рањен и скоро уништен у нападу 28 тешких бомбардера, Б-24 Либератора, које су долетеле са америчких ратних аеродрома у Јужној Италији. Међутим, НИЈЕ ТАЧНО да је у том нападу било 28 авиона, било је 4 пута по 28, тј. око 110-112 авиона, и нису бачене само 140 бомби од по 500 кг. него четири пута више, око 600! Све те бомбе биле су разорне!
О тако важном податку, о броју авиона који су рушили град и сатирали људе, о броју бачених бомби, количини експлозива, говорило се и писало још пре више од 15 година. То је објављено и на интернету: Ваздухопловне традиције Србије Америчко бомбардовање Лесковца 6.09.1944. Ова страница је била, до сада, посећена 1283 пута.
Опширније: Прилог америчком бомбардовању Лесковца 6. септембра 1944. године
- Детаљи
- Аутор: Душан
- Категорија: Чланци Владимира Лепојевића
- Погодака: 1216
Дана 6.априла 1941. године Краљевина Југославија била је нападнута и увучена у Други светски рат који је трајао од 1.септембра 1939. и у којем је Немачка већ била покорила више од пола Европе.
Познато је да је државним ударом у Београду 27. марта био одбачен de facto приступ Југославије моћном Трећем Пакту - Немачка, Италија, Јапан - у којем би се наша земља нашла као немачки сателит и присталица њене политике освајања света. На вест о пучу, Хитлер, свеколики Вођа Немачке, одмах је наредио својим армијама да нападну Југославију, да је прегазе војнички и да се она уништи као држава.
За овај напад биле су одређене врло велике војне снаге ове најјаче и најмодерније армије у свету у том тренутку. Копнене снаге те армије напашће Југославију, усамљену и слабу, из Аустрије (која је била у саставу Немачког Рајха), Мађарске , Румуније и Бугарске, а Италија из Истре и Албаније која је била окупирана и била прикључена Италији. Из истих држава полетеће и немачке и италијанске ваздушне снаге које треба да муњевитим и разорним нападима сломију југословенску одбрану за најкраће време и допринесу да копнене трупе брзо и лако окупирају земљу.
Силе Осовине биле су припремиле 2.236 авиона, у томе 1.062 бомбардера, 885 ловачких и 289 авиона друге намене - Немачка 1.570 и Италија 666 авиона1) (2/35).
Опширније: Неки авијатичари о свом учешћу у Априлском рату 1941. године
- Детаљи
- Аутор: Влада
- Категорија: Чланци Владимира Лепојевића
- Погодака: 995
Престолонаследник Петар Карађорђевић постао је краљ Петар Други после погибије његовог оца, краља Александра Првог, у атентату у Марсељу 9. oктобра 1934. године.
Млади Краљ био је дете од 11 година (рођен 6.септембра 1923. године.) и уместо њега врховну власт је представљало трочлано намесништво, са првим намесником Кнезом Павлом, који је био стриц младога Краља. Кнез Павле ће стварно управљати Југославијом од 1934. до 1941. године.
У то време наступили су велики и судбоносни догађаји у Европи. Силно ојачана и наоружана Немачка, жељна освете за Први светски рат, напала је 1. септ.1939. године Пољску, а два дана касније, 3. септембра, када су Француска и Велика Британија, уговорни заштитници Пољске, објавили рат Немачкој, рат ће постати страшни Други светски рат. Пре тога, Немачка је 1938. године мирним путем прикључила Аустрију свом Трећем Рајху, и тако постала непосредни сусед са Југославијом. У пролеће 1939. Немачка је заузела без рата, али насилно, Чехословачку; Чешку је окупирала, а од Словачке је направила своју сателитску државу. Нико у Европи није пружио помоћ Чехословачкој! Немачка није била сама. Године 1936. она је са Италијом ступила у савез који је добио име Осовина Рим – Берлин, а 1939. то савезништво је прерасло у оружани савез под називом Челични пакт.
Италија је управо те исте године окупирала Албанију и прикључила је својој држави као нову провинцију, а бивша југословенско-албанска граница постала је тако југословенско – италијанска. На овај начин ранија југословенско - италијанска граница у Истри, око Ријеке и око Задра, била је силно увећана... Као Осовинска сила, Италија је 28.окт.1940. напала Грчку из своје провинције Албаније; Европски рат проширио се до граница Југославије... Само недељу дана касније, 5.новембра, три италијанска авиона бомбардовали су (грешком ?!) два пута у току дана град Битољ, чиме су грубо били повређени суверенитет и права Југославије. Намера Италије да окупира Грчку представљала је за Југославију највећу опасност. Било је очигледно да се око Југославије затвара круг сила Осовине и да ће падом Грчке и окупацијом њеног пристаништа у Солуну, Југославија изгубити и последњу могућност пријема војне помоћи и опреме и материјала потребним за одбрану земље.
Савезу сила Осовине приступио је Јапан 1940. године, тако је настао познати Тројни пакт којим је уговорено пријатељство и сарадња три земље потписнице и усаглашен договор да Немачка и Италија изграде нови поредак у Европи а Јапан у Азији.
Немачка, на врхунцу моћи и ојачана савезом са Јапаном, увукла је при крају 1940. године у Тројни пакт Румунију, Словачку и Мађарску, а 1.марта 1941. и Бугарску. Југославија је сада била у немогућем положају, опкољена са три стране силама Осовине и њиховим новим савезницима, а на југу ратом Италије са Грчком. Грчка неће моћи сама да се одбрани. Против ње и Немачка припрема напад и сваког часа може да се придружи италијанским трупама које се већ боре у Грчкој.
Опширније: Краљ Петар други и немачко бомбардовање Београда 6. априла 1941.
- Детаљи
- Аутор: Влада
- Категорија: Чланци Владимира Лепојевића
- Погодака: 1043
Прича о „првом српском авиону“ налази се у књизи „ИСТОРИЈА ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА“ за коју знамо већ више од 80 година и за коју потомство има да захвали рез. кап. Сави Микићу, великом родољубу, заслужном ваздухопловцу, пилоту са Солунског фронта, једном од оснивача Српског аероклуба и првом његовом секретару...
Ова књига појавила се 1933. године и она представља прву историју српског, потом и југословенског ваздухопловства, а Сава Микић, наш добри чика Сава, правник по занимању, представио се као одговоран историчар који је годинама неуморно прикупљао податке за ову велику и важну књигу, незаобилазне за сваког каснијег истраживача и писца ваздухопловне историје нашег народа, у томе и националне историје.
- Детаљи
- Аутор: Влада
- Категорија: Чланци Владимира Лепојевића
- Погодака: 1020
За Краљевину Југославију Други светски рат почео је 6.априла 1941. године нападом великих снага ваздухопловства Немачке и Италије. Европа је била у рату од 1.септембра 1939. године када је Немачка напала Пољску, погазивши постојећи уговор о ненападању закључен 1934. год. између ове две земље. Два дана касније, 3.септембра, у рат су ушле Француска и Енглеска као гаранти и заштитници државе Пољске, и рат ће убрзо постати светски...
Немачка и Италија постали су савезници уговором од 25.октобра 1936. који је добио назив Осовина Рим – Берлин и који је потом, 22.маја 1939, прерастао у Челични пакт Немачка – Италија.
После освајања Пољске (септембар - октобар 1939,), Немачка је сама ( Италија ће ући у рат тек 10.јуна 1940,) врло брзо, можда се може рећи и доста лако, у пролеће 1940, од априла до јуна, окупирала Данску, Норвешку, Холандију, Белгију, Луксембург и Француску... Немци су у небрањени Париз ушли 14. јуна; девет дана касније француска је положила оружје...
Тако је Енглеска после пада Француске остала сама против сила Осовине и упорно и храбро се борила и бранила на мору и у ваздуху. Њене ваздушне снаге у тешкој и огорченој „Бици за Енглеску“ против немачке авијације заузеле су славно место у њеној историји...
Поред ових великих немачких освајања, треба поменути да је Немачка без борбе већ била заузела Чешку 1939. године, пре напада на Пољску, и да је 1938. спајањем са Аустријом у Немачки Трећи Рајх постала непосредни сусед Југославије. Југославија и Немачки рајх добили су заједничку државну границу!...
Са Италијом, Југославија је имала заједничку границу према Истри, код Ријеке, код Задра, и у Албанији, коју је Италија 1939. године окупирала и прикључила својој држави. Опасност од напада Италије под вођством Мусолинија на Југославију била је стално присутна... Италија је 28.октобра 1940. из своје провинције Албаније напала Грчку и запретила да обухвати Југославију са јужне стране и да заузме Солун, чиме би се пресекли и последњи путеви снабдевања Југославије важним материјалима и опремом за безбедност земље. Рат се сада водио поред граница Југославије!... Италијански авиони бомбардовали су неколико дана касније, 5.новембра 1940, град Битољ и тиме тешко повредили суверенитет, права и част Југославије...
Опширније: Неке слабости у нашем ваздухопловству у Априлском рату 1941. године